• Janusz Korczak - patron naszej szkoły

• Korczak – to jego pseudonim literacki. Prawdziwe nazwisko – Henryk Goldszmit. Urodził się
            w Warszawie 22 lipca 1878 (lub 1879) roku. Zginął w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince, dokąd wywieziono go razem z 200 podopiecznymi dziećmi i personelem Domu Sierot.
            Stało się to 5 lub 6 sierpnia 1942 roku.  Korczak, wg biografów, był: „lekarzem z zawodu, pisarzem z talentu, opiekunem i wychowawcą z powołania”.  Wszystko, co robił, służyć miało
            i służyło jednej naczelnej sprawie: dziecku.

• Słynne cytaty Korczaka

• "Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy."

"Nie ma dzieci - są ludzie , ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć."

"Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie."

„Dziecko chce, by wychowawca właśnie wtedy okazał mu życzliwość gdy winne, gdy złe, gdy je spotkało nieszczęście”

„Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać”

„Jeżeli dziecko zwierza ci tajemnicę,ciesz się, bo jego zaufanie to najwyższa nagroda, najlepsze świadectwo.”

„Zreformować świat to znaczy zreformować wychowanie”

„Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…”

„Przyjrzyjcie się i pamiętajcie. Wtedy, kiedy jesteście zmęczeni i źli, wtedy, kiedy dzieci są nieznośne i wyprowadzają was z równowagi, wtedy, kiedy gniewacie się i krzyczycie, wtedy, kiedy chcecie karać w uniesieniu-pamiętajcie, że tak właśnie wygląda i tak reaguje serce dziecka…”

„Dzieci, dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze wyniknie.”

fot. Janusz Korczak Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM /AW

• Janusz Korczak Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM /AW
          • Koncepcja pedagogiczna

• Wychowanie u Korczaka oparte jest na  zaufaniu, miłości, szacunku i porozumieniu się
            z dzieckiem, a realizowane przede wszystkim poprzez samorząd dziecięcy i inspirowanie pożytecznej i ciekawej działalności dziecka.

Do historii wychowania Janusz Korczak wszedł jako twórca nowoczesnej koncepcji wychowawczej i organizator wzorowych placówek opiekuńczych : Nasz Dom i Dom Sierot.
            W Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 22 w Warszawie, przeznaczonym dla dzieci ze środowiska biedoty żydowskiej, Stary Doktor osobiście wprowadzał w życie i weryfikował dojrzewające
            w nim idee pedagogiczne, idee, które zmieniały niemal od podstaw założenia i organizację procesu wychowania dzieci.

Postawił sobie jasny cel: zbudować „ wielką syntezę dziecka”, więc żądał równouprawnienia dzieci, „ prawa dziecka do szacunku”, do poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, prawa dziecka do tego, by było tym, czym jest. Chciał przede wszystkim zapewnić dziecku swobodę harmonijnego rozwoju wszystkich władz duchowych, wydobyć pełnię jego ukrytych sił, wychować je w czci dla dobra, piękna, wolności i pracy, dlatego w swoim fundamentalnym dziele o wychowaniu pt.: „ Prawo dziecka do szacunku” zawarł te słowa:
            „ Nie deptać, nie poniewierać, nie oddawać w niewolę jutra, nie gasić, nie spieszyć, nie pędzić. /…/ . Pozwólmy ochoczo pić radość poranka i ufać.

LINKI: