• Jak wykorzystać otrzymany laptop dla ucznia?

Pamiętaj, zachowaj higienę cyfrową - staraj(!) się odpowiedzialnie, świadomie
        i kreatywnie korzystać z czasu spędzanego w sieci i jej zasobów.

Sprawdź swoje kompetencje - >>>>>> START.

=============================================================================

HIGIENA CYFROWA (wybrane punkty):

1. Kontroluj czas przed ekranem - korzystaj z komputera wtedy, gdy jest to niezbędne.

3. Nie rób wielu rzeczy naraz.

4. Zadbaj o swój sen.

5. Planuj czas bez Internetu, dbaj o relacje i zainteresowania.

Po ustaleniu z nauczycielem/nauczycielką terminu przyniesieniu swojego laptopa do szkoły, połączysz się ze szkolną siecią Wi-FI (bezpieczny dostęp do sieci od OSE) w celu bezpiecznego przeglądania zasobów internetu.

W szkole będziesz pracować pod nadzorem nauczyciela/nauczycielki.

HIGIENA CYFROWA - rok 2024 rokiem "higieny cyfrowej".

W równoważeniu aktywności on-line–off-line nie chodzi o to, aby odrzucić technologię, ani o to, aby być „na siłę” offline.

To oczywiste, że niektórych sytuacji, wydarzeń, wiadomości online nie możemy pominąć (to np. istotne informacje, na które musimy zareagować), a z innych po prostu nie chcemy zrezygnować (np. dzięki nim świetnie się bawimy, relaksują nas).

Najbardziej istotne jest to, aby zauważyć, kiedy nasza obecność on-line
        dla nas samych przestaje być wartościowa – nie daje nam nic,
        może poza zabiciem czasu.

Próba ograniczenia tych mało wartościowych aktywności
        może być pierwszym krokiem do budowania równowagi on-line–off-line.

W ramach projektu "Bezpieczni w sieci" udostępniono nowy kurs, dotyczący higieny cyfrowej.
        Rok 2024 to rok HIGIENY CYFROWEJ.

Opis autorów:
        "Każdy moment jest dobry, aby przyjrzeć się swoim cyfrowym nawykom i zadbać o równowagę pomiędzy światem online i offline. To sprawa ważna również dla Waszych uczniów: czas spędzany przez dzieci i młodzież w internecie stale się wydłuża.

Jak wynika z raportu najnowszej edycji badania NASK „Nastolatki 3.0” młodzi spędzają dziennie w sieci średnio 5 godzin i 36 minut dziennie. To prawie godzina dłużej niż jeszcze dwa lata temu. W weekendy czas online jeszcze się wydłuża – do 6 godzin i 16 minut.

Młodzież korzysta z urządzeń cyfrowych powszechnie i wszędzie – w domu, w szkole podczas lekcji, w czasie przerw, podczas posiłków i rozmów, przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu.
        W odpowiedzi na brak równowagi cyfrowej, którą obserwujemy w najmłodszym pokoleniu, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił rok 2024 rokiem higieny cyfrowej.

Z kursu dowiecie się m.in.: czym jest higiena cyfrowa, jakie zagrożenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego wynikają z nadmiernego używania internetu i nowych technologii, jak w praktyce podejść do kwestii cyfrowej higieny.
        W sekcji „Pliki do pobrania” znajdziecie dodatkowo scenariusze lekcji o cyfrowej higienie, które możecie wykorzystać podczas tematycznej lekcji.

Zapraszamy na bezpieczniwsieci.edu.pl i do skorzystania z nowych materiałów. Mamy nadzieję, że będą dobrą inspiracją do ciekawych dyskusji z uczniami!"

Link: https://bezpieczniwsieci.edu.pl/