• Przykłady

        • PRZYKŁADY UCZNIÓW PRZEJAWIAJĄCYCH UZDOLNIENIA W RÓŻNYCH DZIEDZINACH:

           

          Kasia (lat 10)

          – od najwcześniejszych lat lubi oglądać bajki, filmy, czytać, słuchać opowiadań i,informacji o zwierzętach. Podczas wakacji opiekowała się nawet mrówkami. Chore zwierzątko nie pozwoliło jej dotrzeć do szkoły na pierwszą lekcję. Z,niecierpliwością czeka na każdy wtorek, kiedy jest lekcja przyrody. Zawsze jest zaangażowana, uważna, chętnie pomaga innym w rozwiązywaniu zadań, ćwiczeń. Uwielbia doświadczenia i,eksperymenty.

          Sama z siebie prowadzi obserwacje zachowań swego pudelka i zapisuje je w,pamiętniku. Zadaje wiele pytań i każdy temat łączy ze zwierzętami. Ostatnio wygrała konkurs wiedzy przyrodniczej. Chciałaby w,przyszłości leczyć zwierzęta. Kasia interesuje się przyrodą. Prawdopodobnie ma uzdolnienia przyrodnicze.


          Jak pomóc takiemu dziecku w rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień?


          Stwarzaj możliwości rozwoju obserwowanych zainteresowań poprzez dostarczanie: albumów, czasopism, filmów, książek o tematyce związanej ze zwierzętami, organizowanie wycieczek do zoo, muzeów przyrody naturalnej, centrów nauki, laboratoriów, wycieczek do lasu, parku. Zachęcaj do prowadzenia dziennika badań, przygotowywania projektów związanych z,zainteresowaniami, a następnie umożliwiaj prezentację nawet najmniejszych osiągnięć na szerokim forum. Jeśli zaobserwujesz, że zainteresowanie to staje się trwałe – dziecko przez długi czas poszerza swoją wiedzę, zgłębia tę tematykę, docieka, stawia pytania, poszukuje własnych odpowiedzi, wykorzystując różne źródła wiedzy – daje to podstawę do przypuszczeń, że są to uzdolnienia. Potwierdzić możemy wówczas swoje obserwacje i,przypuszczenia, zwracając się do specjalisty – nauczyciela w szkole lub psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

          Czy wiesz, że: Ten rodzaj uzdolnień posiadają w dużej mierze podróżnicy, ekolodzy, odkrywcy nowych lądów, przedstawiciele nauk biologicznych i,geograficznych, weterynarze. Do tej grupy zaliczyć należy także miłośników turystyki, ekologii, natury i zwierząt, dbających o ochronę ich życia i harmonijny rozwój świata.

           

          Zbyszek (lat 12)

          – zawsze wokół niego jest wielu kolegów. Inicjuje różne działania na terenie klasy i szkoły. Kiedy już pracuje w grupie, najczęściej to on planuje, wymyśla jakby było interesująco, podejmuje ostateczne decyzje. Na ogół wszyscy go słuchają. Imprezy i spotkania, w które Zbyszek się angażuje, zawsze są ciekawe i,dobrze zorganizowane. Koledzy mówią, że rozumie problemy innych. Interesuje się polityką, chętnie ogląda i,analizuje przemowy, wystąpienia ważnych osób ze sceny politycznej. Zbyszek chciałby w przyszłości robić wspólnie coś z innymi, pracować z ludźmi.

          Zbyszek prawdopodobnie jest uzdolniony społecznie. Ma duże zdolności liderskie.

           

          Jak pomóc takiemu dziecku w rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień?

          Stwarzaj takie sytuacje, w których będzie ono mogło samodzielnie zorganizować swoje urodziny, pozwalaj zapraszać do domu kolegów i,koleżanki i brać udział w,zabawach z rówieśnikami. Podsuwaj filmy, książki, z których będzie mogło uczyć się prawidłowych relacji z innymi ludźmi, zachęcaj do publicznych wystąpień, dyskutuj i,wymieniaj poglądy z dzieckiem. Porozmawiaj z,nauczycielami o twoich obserwacjach co do zainteresowań dziecka i,poproś o,wskazówki do pracy z nim.

          Czy wiesz, że: Ten rodzaj zdolności posiadają: politycy, społecznicy, sprzedawcy, psychoterapeuci, nauczyciele, menedżerowie, dyrektorzy, liderzy zespołów zadaniowych, negocjatorzy, tutorzy, pracownicy socjalni, lekarze i pielęgniarki. Na co dzień uzdolnienie to przejawiają się zainteresowaniem innymi ludźmi, ich problemami, sukcesami. Osoby takie są otwarte, życzliwe, empatyczne, potrafią wyrażać i mówić o,uczuciach swoich i,innych.

           

          Zuzia (lat 15)

          – zazwyczaj chce wszystko przemyśleć, zastanawia się nad sobą, analizuje własne postępowanie, jest refleksyjna. Lubi być sama ze sobą. Pozornie wyizolowana, skoncentrowana na własnych przeżyciach, doznaniach. Prowadzi pamiętnik. Dużo czyta, pisze piękne opowiadania, wiersze, recytuje, ma bogaty zasób słownictwa. Była laureatką olimpiady z,języka polskiego. W drugiej klasie gimnazjum zapisała się na trening interpersonalny. Lubi klasowe zajęcia z panią psycholog. Mówi o sobie, że udaje się jej docierać do samej siebie. Analizuje swoje zachowania, postępowanie. Pracuje nad sobą. Ma duże trudności na lekcjach matematyki. Problemy sprawiają jej zadania logiczne i geometria przestrzenna. Zuzia przejawia uzdolnienia literackie.

           

          Jak pomóc takiemu dziecku w rozwijaniu zainteresowań i,uzdolnień?

          Zachęcaj do czytania i,samodzielnego pisania tekstów. Na różne okazje kupuj pamiętnik, ciekawą książkę. Zachęcaj do udziału w,konkursach recytatorskich, literackich, odczytach i otwartych wykładach, spotkaniach z,literatami. Motywuj do nawiązywania kontaktów z,kolegami i koleżankami, jeśli zauważasz, że Twoje dziecko, podobnie jak Zuzia ma słabe relacje z innymi.

           

          Rozmawiaj z dzieckiem o jego odczuciach, przeżyciach i emocjach. Staraj się jak najwięcej słuchać i,zrozumieć uczucia dziecka. Korzystaj ze spotkań ze specjalistami, wspierając się w wychowywaniu tego rodzaju dziecka zdolnego ich wiedzą i kompetencjami. Zadbaj o pokonywanie trudności w innych przedmiotach, nie wywieraj jednak nacisku na dobre lub bardzo dobre oceny z,przedmiotu, który stanowi problem dla dziecka.

          Czy wiesz, że: Do grupy osób, których cechuje ten rodzaj uzdolnień, zaliczamy: wybitnych pisarzy, filozofów, mistyków, psychoterapeutów, poetów, kompozytorów, artystów i prawników. Ludzie Ci najczęściej rozumieją swoje emocje, uczucia, motywacje i system wartości, którym się kierują. W,życiu ważny jest dla nich osobisty rozwój. Często osoby te zainteresowane są prawem, przestrzeganiem reguł, zasad, kodeksów. Zwykle kierują się normami moralnymi, bywa, że stają się autorytetami moralnymi dla innych.

          Na przykładzie Zuzi łatwo zauważyć, że uczniowie uzdolnieni w,jakimś kierunku mogą mieć także kłopoty w uczeniu się. Są,uczniowie, którym nauka przychodzi łatwo, i,ci, którzy muszą więcej wysiłku włożyć w,zaliczenie danego przedmiotu, wykazują natomiast uzdolnienia tzw. specjalne/kierunkowe np. artystyczne, sportowe, społeczne itp.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny
      • 757135397, 757135379
      • ul. Dworcowa 3 59-540 Świerzawa Poland
      • Adres skrytki na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /spSwierzawa/SkrytkaESP Profil: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/SpSwierzawa
      • 230529395
      • 88562
      • https://tiny.pl/w7cdj
    • Logowanie